Prominent & Leading Manufacturer from Greater Noida, we offer sch-40 upvc pipes, upvc cold water pipe, lead free upvc pipes, 1.25 inch upvc pipe threaded type, pvc pipes and 6 inch upvc pipe.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 75 mm |
| Working Pressure | 2.5 kg/sq2 |
| Usage/Application | Plumbing |
| Pipe Class | Schedule 40 |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Lead Free |
| Material | UPVC |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 71 / Piece Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | UPVC |
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 75 mm |
| Working Pressure | 3 kg/sq2 |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Pipe Class | Schedule 80 |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Lead Free |
Minimum order quantity: 600 Piece
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Class | Schedule 40 |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Working Pressure | 4 kg/sq2 |
| Color | White |
| Material | UPVC |
| Usage/Application | Plumbing |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Lead Free |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material | uPVC |
| Threading Type | Threaded |
| Weight | 4400 grm |
| Working Temp. | Cold water |
| Shape | round |
| Color | white |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |
| I Deal In | New Only |
| Weather Proof | Yes |
| Corrosion Free | Yes |
| Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Size | 1 1/2 inch |
| Brand | MARGO |
| Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Size/Diameter | .5 inch |
| Usage/Application | Borewell |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 6" |
| Working Pressure | 10KGF |
| Usage/Application | Industrial |
| Pipe Class | Schedule 80 |
| Color | White |
| Type | Hardtube |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Class | Schedule 80 |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Working Pressure | 4 kg/sq2 |
| Color | White |
| Material | UPVC |
| Usage/Application | Plumbing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Size/Diameter | 1/2" to 4" |
| IS Code | ASTM 1785 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Drinking Water |
Minimum order quantity: 800 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Size | 1 1/2 inch |
| Brand | MARGO |
| Thickness | 2 mm |
| Material | UPVC |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Agricultural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 700 Kg
₹ 67 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3m |
| Size | 6 inch |
| Brand | MARGO |
| Available Sizes | 110MM TO 250 MM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 114 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Seamless |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Gas Handling |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Nikhil Bindal (CEO)
Margo Pipes And Fittings Private Limited
371, Kasna, Sector Ecotech 1 Extension
Greater Noida - 201310, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India