We are a leading Manufacturer of pvc casing pipe, pvc borewell pipe, 5 inch pvc casing pipe, blue casing pipe 8 inch, pvc borewell casing pipe and pvc pipe 110 mm from Greater Noida, India.
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 3m |
| Material | PVC |
| Thickness | 4 mm |
| Working Pressure | 2.5 kg/sqcm |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Usage/Application | Borewell |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 3m |
| Material | PVC |
| Thickness | 6 mm |
| Working Pressure | 4 kg/sqcm |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Usage/Application | Borewell |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | PVC |
| Pipe Class | Heavy Duty |
| IS Code | 12818 |
| Color | Blue |
| Type | Hard Tube |
| Shape | Round |
| UV Resistant | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 3m |
| Material | PVC |
| Thickness | 4 mm |
| Working Pressure | 2.5 kg/sqcm |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Usage/Application | Borewell |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 8 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Thickness | 4mm to 8mm |
| Pipe Type | Plain |
| Pipe Class | Casing Medium (CM) |
| Material | PVC |
| Type | Hard Tube |
| Weight | 7.5 kg to 50 kg and as per requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 3mtr & 6mtr |
| Material | PVC |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Length of Pipe | 6 m |
| Brand | MARGO |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Thickness | 2MM TO 10MM |
| Material | UPVC |
| Working Pressure | 2.5 TO 10 KGF |
| IS Code | 4985 |
| Color | GREY, CREAM |
| Usage/Application | WATER SUPPLY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6000 Kg
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 110 mm |
| Size | 4 inch |
| Brand | MARGO |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Thickness | 3 TO 10 MM |
| Material | UPVC |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| IS Code | 4985 |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 3m |
| Material | PVC |
| Thickness | 8 mm |
| Working Pressure | 10 kg/sqcm |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Usage/Application | Borewell |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | PVC |
| Thickness | 5 mm |
| Working Pressure | 4 kg/sqcm |
| Pipe Type | Plain |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 69 / Kg Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 6 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | UPVC |
| Pipe Type | Plain |
| Pipe Class | Casing Medium (CM) |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
Nikhil Bindal (CEO)
Margo Pipes And Fittings Private Limited
371, Kasna, Sector Ecotech 1 Extension
Greater Noida - 201310, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India