We are a leading Manufacturer of white rigid pvc pipes, 75mm rigid pvc pipes, pvc plumbing pipe, rigid pvc pipes, 1.25 inch pvc pipes and margo grey pipe from Greater Noida, India.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Size | 4 inch |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Borewell |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PVC |
| Brand Name | United |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Size | 3 inch |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Agricultural |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | United |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 0.75 inch |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | MARGO |
| Pipe Class | Schedule 40 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Size | 4 inch |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Agricultural |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | United |
| Material | PVC |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Size | 1 1/2 inch |
| Brand | MARGO |
| Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Agricultural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Diameter | 110 mm |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Length of Pipe | 6 m |
| Brand | MARGO |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Thickness | 2 mm |
| Material | UPVC |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| IS Code | 4985 |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 90 mm |
| Size | 3 inch |
| Length of Pipe | 6 m |
| Brand | MARGO |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Thickness | 3 mm |
| Material | UPVC |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| IS Code | 4985 |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 124 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | CPVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | MARGO |
| Crack Resistance | Yes |
| Crush Resistant | Yes |
| Eligible For Hot And Cold Water | Yes |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | MARGO |
| Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Agricultural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 6 inches |
| Material | UPVC |
| Length of Pipe | 6 m |
| Shape | ROUND |
| Class | 17 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6000 Kg
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 96 / Piece Get Latest Price
Nikhil Bindal (CEO)
Margo Pipes And Fittings Private Limited
371, Kasna, Sector Ecotech 1 Extension
Greater Noida - 201310, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India