Manufacturer of a wide range of products which include rigid pvc pipe, agricultural rigid pvc pipes, pvc borwell pipe 8 inch, 8 inch pvc pipe, pvc agriculture pipes and pvc agricultural pipe.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 75 mm |
| Working Pressure | 3 kg/sq2 |
| Usage/Application | Agriculture |
| Color | White |
| Type | Hardtube |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Agricultural |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | United |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | MARGO |
| Length of Pipe | 6m |
| Material | PVC |
| Thickness | 4mm to 8mm |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Usage/Application | For borewell & other use |
| Color | grey |
| Type | Hard Tube |
| Shape | round |
| Weight | 18 kg to 50 kg and as per requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | PVC |
| Type | Hard Tube |
| Color | Grey |
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Borewell |
| Pipe Joint type | Sol fit |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Material | PVC |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Type | Hard Tube |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Grey |
| Brand | United |
| Size/Diameter | 125 mm |
| Usage/Application | Agricultural |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Material | PVC |
| Type | Hard Tube |
| Usage/Application | Agricultural |
| IS Code | 4985:2000 |
| UV Resistant | Yes |
| Flexible | RIGID PIPE,NON FLEXIBLE |
| Tensile Strength | High |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Kg
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Material | PVC |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Type | Hard Tube |
| Thickness | 1mm to 5mm |
| Color | GREY |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Our company is well known in the market for the excellent quality of pipes which we offer to the customers and have a very robust make and they are rust proof in their make. These products have been priced at very affordable rates in the market and they offer an efficient performance to the customers. These pipes are available in various sizes and dimensions, and they are used for a range of applications.
Features :
Reliable
Non-corrosive
Cost effective
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MARGO |
| Usage/Application | Agriculture |
| Working Pressure | 10 Kg/sqcm |
| Material | PVC |
| Diameter | 100 mm |
| Length | 6 m |
| Thickness | 8 mm |
Minimum order quantity: 2500 Kg
Nikhil Bindal (CEO)
Margo Pipes And Fittings Private Limited
371, Kasna, Sector Ecotech 1 Extension
Greater Noida - 201310, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India