We are a leading Manufacturer of upvc swr pipe 110 mm, 75mm swr pipe, 3 inch pvc swr pipes, pvc swr drainage pipes, ring fit pvc swr pipe and pvc swr pipes from Greater Noida, India.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | UPVC |
| Size/ Diameter | 110 mm |
| Brand | MARGO |
| Pipe Type | Type A |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Color | GREY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inch |
| Brand | MARGO |
| Color | Grey |
| Pipe Type | Type A |
| Thickness | 1.5mm to 4mm |
| Usage/Application | For Industrial, Agricultural and Other Uses |
| Material | UPVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Working Pressure | 2.5kg/sqcm2 to 10kg/sqcm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | SWR |
| Color | Grey |
| Pipe Type | Type A |
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Working Pressure | 2.5 kg/sqcm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| IS Code | 13592 |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Drainage of Soil, Waste, and Rainwater in residential, commercial and industrial buildings |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
SWR Drainage System is an easy & economical product for drainage of Soil Waste & Rain Water application in residential, commercial & Industrial Buildings conforming to ISI-13592, with many advantages over the conventional piping systems.
uPVC SWR piping system offers a maintenance free solution for a longer & non rusting and corrosion service life.
Pipes are available in both ringfit & selfit with two different classes of pipes named as "Type-A" "Type-B". Type-A pipe are for use in ventilation and rain water application while Type-B pipes are recommended for soil and waste discharge applications.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | MARGO |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Color | Grey |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Size/Diameter | 6 inches |
| Brand | MARGO |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Nikhil Bindal (CEO)
Margo Pipes And Fittings Private Limited
371, Kasna, Sector Ecotech 1 Extension
Greater Noida - 201310, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India